آنتونیو پرز

تولد : سال  1988

شهر : کوبا

محل سکونت : مکزیک

فعالیت : طراح آیکن ، طراح پوستر

تحصیلات : لیسانس تاریخ هنر از دانشگاه هاوانا .

او استاد مؤسسه پلی تکنیک حوزه آنتونیو اچواریا و دانشکده هنر Universidad Veracruzana de México است. وی که از سال 1968 به ICAIC پیوند خورد. پوستر فیلم های ساخت کوبا ، پوستر فیلم های خارجی و پوسترهای سیاسی مبارزات انقلابی دهه 60 و 70 از فعالیت های هنری او بوده است.

طراحی گرافیکی او در بسیاری از نمایشگاههای شخصی و جمعی و همچنین در دوسالانه های بین المللی prestigiuos به نمایش در آمده است. وی تاکنون مقالات و انتقادهای زیادی راجع به طراحی گرافیک منتشر کرده و داور بسیاری از مسابقات در کوبا و سطح بین الملل نیز بوده است. وی عضو UNEAC و انجمن بین المللی هنرمندان پلاستیک بود.

مصاحبه صمیمی با استاد آنتونیو پرز :

به نظر شما طراحی پوستر در جهان چه نقشی دارد ؟  داشتن پوستر در خانه شما قطعاً به آن ابعاد جدیدی می بخشد. منعکس کننده همه ادارک ما از اطراف مان است. هر بار که به پوستر نگاه می کنیم به ما ایده ای جدید می دهد. شگفت انگیز، واقع گرا و شادی آور است.

واقعیت را به گونه ای ترسیم می کند که در حافظه هر شخص به خوبی ذخیر می شود. 


فرایند طراحی پوستر برای شما به چه صورت است؟

باید ابتدا زیاد فکر کنیم  و ابعاد کار را بسنجیم. به این فکر کنیم که در نهایت چه چیزی در پوستری که می خواهیم طراحی کنیم ظاهر می شود. ایده ها و هر موضوعی  را که به ذهن می رسد را بررسی کنیم و در مورد آن تحقیق کنیم. با نویسندگان و دیگر طراحان پوستر تعامل داشته باشیم. به زبان ساده خود را با تصاویر پر کنید. من کاملاً به طنز اعتقاد دارم. این لذت بخش است که از آنچه بیان می شود لذت ببرید. موسیقی هم ابزاری بسیار مفید است تا در روند طراحی پوستر را هماهنگ تر عمل کنم. به اطرافمان خوب نگاه کنیم و تلاش کنیم از زوایای جدید و متفاوت به همه چیز نگاه کنیم و ایده بگیریم. همچنین، نوشتن در مورد موضوعات مختلف کمک می کند تا تصوراتم را به این ترتیب تمرین دهم. تلاش می کنم احساسات خوشایندی برای اطرافیانم ایجاد کنم اگه موفق شدم حس خوبی دارم در غیر اینصورت باید به تلاشم ادامه دهم تا همیشه پویا و پر جنب و جوش باشم .


به طراحان جدید که می خواهند طراح پوستر شوند ، چه توصیه ای می کنید؟

متواضع باشند. دانستن نحوه گوش دادن و پذیرفتن عقاید دیگران و احترام گذاشتن به نظرات مخالف بسیار مهم است و این که هرگز نباید عقاید شخصی خودشان با کارشان مطابقت داشته باشند. توصیه می کنم تلاش کنند کار کنند و دوباره کار کنند و تلاش کنند. آنها باید زیبایی های زندگی را جستجو کنند و آن را به پوستر تبدیل کنند. در کار طراحی گرافیکی نباید نگران تشویق ها و یا انتقاد ها باشیم. و کار  طراحی پوستر را خالصانه و خوب انجام دهیم باید از تشویق ها لذت برد و البته که انتقاد های عادلانه را نیز پذیرفت و برای بهبود کار از آنها استفاده کرد و اگر از پوستری که طراحی کرده اید به اندازه کافی خوشحال نیستید، باید یاد بگیرید که در هر لحظه و هر زمان برای ایجاد طرح های بهتر برای طراحی پوستر تلاش و جستجوی بیشتری داشته باشید.


پوستر برای شما چه معنایی دارد و چرا پوسترها را طراحی می کنید؟

طراحی پوستر باید سنتز هوش باشد. این باعث می شود که عاشق شوید.  متون مزین به تایپوگرافی می توانند معنای رسمی را تغییر دهند. ساده تر و سبکتر، پیام قویتری را انتقال دهند. وقتی طراحی پوستری را انجام می دهیم، احساسات را تنفس می کنیم و هر بخشی از تفکر ما از حس شادی پر می شود. طراحی پوستر زندگی من است. هنگام طراحی به موضوع و اتفاقاتی که پیرامون آن موضوع رخ داده با شور و شوق فکر می کنم و به تصویر سازی های ذهنی می پردازم. حس کنجکاوی و ذکاوت داشته باشید تا هر دقیقه ای را که سپری می کنید به همه ابعاد آن کاملا واقف باشید. به دیگران با احساس شاعرانه بگویید که چگونه هر پیام تصویری می تواند برای درک و یا تغییر جهان برای بهتر شدن به ما کمک کند. من پیش از این نیز گفتم، پوستر باید تلفیقی از هوش و هیجان باشد و این را هم اضافه می کنم که باید در طراحی پوستر عشق را بدون هیچ گونه ملاحظه و تردیدی در طراحی نشان داد.


چگونه می توانیم  پوستر را به پوستری خوب تبدیل می کند؟

 باید وجودمان را از احساسات متنوع پر کنیم. همچنین باید فکر خود را به کار بیاندازیم، و خودمان را مجبور به فعالیت های ذهنی کنیم و به آرامی برای یافتن آنچه را که در ذهن داریم تلاش کنیم. بعضی اوقات این کار، ما را سرگرم می کند و ما را می خنداند. این فعالیت درک ما را نوازش می کند و باعث می شود تا به آرامش برسیم. این یک هنر بزرگ است .هنر جذابی که مملو از شور و نشاط است. در طراحی، دیگران مخاطب ما هستند نظرات و احساساسات آنها برای ما مهم است. در نهایت طراحی هنری جمعی است و  فرد را به جمع تبدیل کند، زیرا برای همه ساخته شده است و حتی اگر نویسنده ای شیوه بیان فردی خود را نشان دهد، هدف اساسی آن است که مورد تحسین دیگران قرار گیرد. به همین دلیل است که ما در مورد هنر طراحی صحبت می کنیم، و نه در مورد طراحی هنر.


بهترین پوستری که به آن علاقه دارید کدام است؟ و چرا؟

پوسترهای زیادی مورد علاقه من هستند، اما  شخصاً کاساندر را دوست دارم و پوستر “Pathe” . این پوستر بسیار کامل است هر آنچه را که گفتم دارد. و بهترین بخش از پوستر آن است که من شرط می بندم که او این کار را بدون تلاش زیادی انجام داده است، زیرا این کار دل او بوده بدون هیچ تغییری، زیبا و کامل.  

طراحی پوستر_آنتونیو پرز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

Scroll to top