دیگو بکاز

 

دیگو بکاز استاد خلاق پوسترهای نسل جدید که مورد توجه بسیاری از هنرمندان به عنوان یکی از طراحان اصلی انقلاب این نسل جدید از پوسترها شناخته می شود. سبک او جذاب است زیرا بین دنیای هنرهای سنتی و طراحی مدرن درحال نوسان است. دیگو از تصاویر بکر و گاه عجیب و غریب برای جلب توجه مردم استفاده می کند در حالی که همیشه پوسترها، تصاویر و تایپوگرافی های او دارای خلاقیتی نوین می باشد.

او نخستین آمریکایی لاتین است که در دوسالانه جهانی گلدن زنبورگ مسکو در زمینه طراحی گرافیک جایزه گرفت. وی برای اثر نقاشی دیواری نیکانور پارا، 100 آئوس، برنده جایزه تصویرگری جهانی 2016 در لندن شد. همچنین او به عنوان عضوی در انجمن بین المللی تصویرگران ، AOI  نیز فعالیت دارد. وی برای دریافت جایزه عالی در Graphic Design 2014، شیلی نامزد شده بود. وی در طراحی دو پوستر برای تجلیل از فیلم کوتاه Pedrito y el Lobo برنده اسکار در سال 2008، با استودیوی انیمیشن لهستانی SE-MA-FOR، همکاری داشته که برنده دو جایزه اسکار شده است. دوسالانه پوسترهای بین المللی مختلف با مجموع 25 نمایشگاه و 4 نمایشگاه انفرادی.  امسال او در حال آماده سازی نمایشگاهی جدید در گالری Plakatu Polskiego ، در کراکوف، لهستان است.

دیگو، پوستر برای شما چه معنایی دارد و چرا پوسترها را طراحی می کنید؟

پوستر نویسنده واسطه ای برای ابراز عقاید در مورد موضوعات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است. این آخرین پناهگاهی است که متفکران گرافیک برای بیان خود به عنوان شهروند برای بیان نظرات و عقاید خود دارند. دلایل ایجاد پوستر عبارتند از:

ابتدا کمک می کند علاوه بر تجلیل از پیشرفت فرهنگ و هنر ، موضوعات اجتماعی ، کاستی ها، بی عدالتی ها و نابرابری ها را نشان دهد. دوم اینکه بدون نکته قبلی این امکان پذیر نیست: آزادی بیان نظرات من از طریق روشی که بیشتر درک می کنم و انتقال آن برایم آسان تر است: نقاشی و ایجاد تصاویر شاعرانه. سوم ایده صحبت کردن بدون اینکه کسی به من بگوید چه باید و چه نباید بگویم. چهارم این ایده که بدون داشتن بودجه می توانم بدون نیاز به یک ویراستار ، بدون درخواست بودجه از دولت و عدم وابستگی به تأیید شخص خارج از خانه برای انجام آن ، نظر خود را با بسیاری از افراد به اشتراک بگذارم. پنجم این ایده که ما به عنوان یک جامعه باید فرهنگ را جشن بگیریم و نه مصرف.

 چگونه میتوان پوستر خوبی ایجاد کند؟

یک پوستر خوب باید در مورد انسان، روابط خود با خودش، با محیط، آسیب های اجتماعی او، خوشبختی، بدبختی، دروغ، رویاها، شکست ها و موفقیت ها صحبت کند. پوستر باید نشان دهنده موضوعی باشد که دنیای واقعی را به تصویر می کشد و در صورت امکان آن را به تجربیات شخصی خالق آن پیوند می دهد. نشان دادن مفهوم دنیای واقعی همراه با تجربیات حقیق آن. همواره سعی کنید تا جایی که ممکن است مفهوم موضوع را همانطور که به تصویر بکشید ساده و در عین حال با معنای عمیق تا با این کار بتوانید سهم اندکی در آگاهی از مشکل جامعه داشته باشید.

به نظر شما نقش پوستر در جهان امروز چیست؟

بررسی و به چالش کشیدن واقعیت های جامعه همیشه ضروری است. در جامعه ای که به تعبیری صاف، براق و نرم است و هیچ مخالفتی در آن وجود ندارد، طراحی پوستر به عنوان استعاره وجود چین و چروک های ناراحت کننده و ناخوشایندی از برخی موضوعات جامعه است.

فرایند طراحی معمول شما برای طراحی پوستر چیست؟

اولا من به دنبال موضوع های روز جامعه هستم. یعنی در بین موضوعاتی که در یک روزنامه با آن مواجه می شوید می توان به دنبال موضوعی بود که می توان با تصویر سازی پوستر آن موضوع را به شکلی که مورد توجه قرار گیرد طراحی نمود.

بهترین پوستری که در طول تاریخ که مورد علاقه دیگو بکاز بوده کدام است؟ و چرا؟

یادم نمی آید چه کسی آن پوستر را طراحی کرده بود، اما تصویرش را به خاطر می آورم. آن پوستر با موضوع کار بسیار سخت معدنچیان بود.یک پوستر ساده ولی با مفهمومی عمیق که برای آگاهی عموم مردم از کار درمعدن و آشنایی با مشکلات معدنچیان طراحی شده بود تا همه بفهمند که معنی کامل آن پوستر چیست، صدای یک واقعیت کثیف.

نقش یک هنرمند طراح پوستر، انتقال ساده یک پیام و دقت در استفاده از حداقل منابع است.

به طراحان جدید که ممکن است بخواهند طراح پوستر شوند ، چه توصیه ای می کنید؟

آنها باید از صحبت کردن در مورد خودشان دست بکشند. از خود مرجع بودن خودداری کنند و به دنبال “پیروان” در شبکه های اجتماعی نباشند. بهتر است سر خود را از صفحه ی اینستاگرام و فیس بوک خود بلند کنند و به دنیای واقعی نگاه کنند. در مورد اتفاقات و بدبختی هایی که برای عده ای اتفاق می افتد می توان هزاران کیلومتر دورتر از آن، واقعیت ها را پیدا کرد. بدبختی هایی که پناهندگان را به قتل می رساند، کودکان را در سواحل غرق می کند و شرایط وحشتناک زندگی مردم را به معنای واقعی کلمه به همه نشان می دهد. انتظار نداشته باشید اگر می خواهید پوستر طراحی کنید، با همه دوست بمانید.

دشمنانی که از شما برای نشان دادن همدلی و آگاهی دادن نسبت به واقعیت ها متنفر هستند، نسبت به دوستانی که شما را می ستایند و باعث افزایش خودشیفتگی ها و خودخواهی در شما می شوند  بهتر هستند.

طراحی پوستر_دیگو بکاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + نه =

Scroll to top